Her dilediğinizde dosyalarına erişemediğiniz tozlu ve karmaşık bir arşive benzer bilinçaltı. Anlayamadığınız uyarılarda bulunur, korumaya çalışır; kontrol edemediğiniz dürtülerle davranışlarınızı etkiler, hatta kendinize zarar vermeniz için elinden geleni yapar.

Siz iyileşmeye, gelişmeye çalıştıkça bilinçaltı direnir; attığınız her olumlu adıma sert bir çelme atar ve “Hayır!” der.

Kilo vermeye çalışırsınız: “Hayır!” der.
Sigarayı bırakmaya çalışırsınız: “Hayır!” der.
Mutlu olmayı düşleriniz: “Hayır!” der.
Aşık olmuşsunuzdur: “Hayır!” der.
Para biriktirmek istersiniz: “Hayır!” der.

Bütün bu “Hayır!” sözlerinin altında, sizin iyiliğinizi isteyen bilinçaltınızın masum bir inancı vardır. Bu “dirençler”  geçmişte yaşadığınız olaylar esnasında verdiğiniz kararlardır,  oluşturduğunuz inançlardır ve enerji bedeninizde iz bırakmış oldukları için varlıklarını sürdürür giderler. Aslında çoğu, artık tedavülden kalkması gereken düşünce kalıplarıdır. Bolca korku ve endişe içerirler. Bazen de aşırı coşku içerebilirler!  Sizi tehlikelerden, acı veren ortamlardan koruma görevini üstlenmiş olan zihniniz, geçmişteki olayların duygu ve düşüncelerini capcanlı tutar, değişim istediğinizde sizi bunu gerçekleştirmekten alıkoyar.

Peki, ne yapmalısınız? Bilinçaltınıza “Şekerim, o zamanlar çok geçmişte kaldı, ben artık başka şekilde düşünmeyi ve davranmayı seçiyorum” diyebilmeniz gerekiyor. Bunun için en etkili yol, enerji bedeni aksaklıklarını çözmek,  o acı veren ya da aşırı mutluluk veren olayın duygusal izlerini silmek. Olayı silmeyeceksiniz, korkmayın, hafızanız yerinde kalacak. Sadece duyarsız kalacaksınız  ve günümüzde geçerli olan yeni düşünce kalıplarını zihninize yükleyeceksiniz.

Örneğin, yeni bir kazanç yolu tasarladınız ve o yolda ilerlemek istiyorsunuz.  Size heyecan veriyor ama, sürekli erteliyorsunuz. Plan program yapmak için oturduğunuzda fenalıklar basıyor, ilerleyemiyorsunuz. Öyle çok geciktirdiniz ki, kendinize kızmaya başladınız.

Acaba tozlu arşivinizde neler var?

Çalışkan ve sorumluluk sahibi bir çocuktunuz; anne babanızın onayını ve sevgisini başarınız ile elde edebileceğinize dair bir inanç oluşturdunuz. Ne zaman mı? Belki de ilkokula başlarken. Diyelim ki kuzeniniz çok başarılıydı ve hep örnek gösterildi, hatta belki de bir gün “Bak kuzenine, nasıl akıllı, nasıl çalışkan! Bizim de ana baba olarak senden tek istediğimiz bu! Hatta onu bile aşmalısın, çünkü biz senin geleceğin için çalışıyoruz” gibi bir şey söylendiyse, o gün enerji sisteminizde endişe ve kaygı ile birlikte “Başaramazsam annem babam çok üzülür”, “Çok çaba göstermeliyim, onların istediği gibi bir çocuk olmalıyım, annem babam beni sevmez yoksa!”  dediyseniz içinizden… işte bu düşünce kalıpları ile büyürsünüz, hatta yaşlanırsınız. Projeleriniz de proje olarak kalır, arkanızdan ağlar.

EFT ya da Mutluluk Kolay tekniği ile tüm bilinçaltı dirençlerinizi çözebilirsiniz:

Eğer EFT yapmayı seçiyorsanız, bu olayın sizde bıraktığı tüm duyguları (korku, yetersizlik, endişe, kıskançlık, öfke, üzüntü, kendine acıma..) ve inançları, kararları ( “Mükemmel olmalıyım”, “Annemi babamı memnun etmeliyim” “Başaramazsam çok üzülürler” “Çok çaba göstermeliyim, annem babam beni sevmez yoksa!” ) gibi iç seslerinizi tamamen temizleyin ve dilediğiniz yeni ve olumlu düşünceleri yükleyin:

Annem ve babam beni daima sever!
Ben yeterliyim, hatta bazı konularda üstünüm
Kuzenim başka biri, ben bambaşka biriyim, kendim gibi olmak güvenli
Her işin bir kolayını bulabilirim, az çabayla dürüst iş yapabilirim
Seçtiğim değişim benim için güvenli ve yararlı
“Akıllıca riskler alabilirim ve başarabilirim, en azından denemiş ve öğrenmiş olurum” “Denemeye hakkım var”
Kendimi olduğum gibi seviyorum!”

Ve benzeri yeni düşünce kalıpları olabilir. Seçim sizin. Neye ihtiyacınız varsa o duyguyu ve düşünceyi yükleyebilirsiniz. Neşeyle, hevesle, heyecanla ve azimle tüm hedeflerinizi gerçekleştirmenizi diliyorum.

Haydi, artık özgür düşünmek için elinizden geleni yapın! Tozlu arşivlerin kilitlerini sökün atın. Yeniliklere merhaba deyin!

Gülcan Arpacıoğlu

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This