“Nefes Zihin, Beden ve Ruhun kesiştiği noktadır”  – Deepak Chopra

Son 45 yıldır Rebirthing-nefes çalışması kişisel dönüşüm için güvenilir ve popüler bir araç haline gelmiştir. 1960’lı yıllarda Leonard Orr’un ve ufak bir araştırma gurubunun kendi kişisel araştırmalarından ortaya çıkan Rebirthing dünyaca
kabulgören bir uygulamaya dönüşmüştür.

Zaman içinde Rebirthing- Nefes Çalışması dallanarak çeşitlenmiştir. Ancak bu farklı dalların ‘bilinçli bağlanmak’ veya ‘kesintisiz, döngüsel nefes’ dediğimiz ortak bir nefesalmazemini vardır. Bu tür nefes çalışmasında bedenin enerjisi artıyor ve bize yaşamımızın hangi alanlarında tıkandığımızı bize gösteriyor.  Yüksek enerji seviyeleri ile derin rahatlamanın birleşimi eski korkularımızı, hüznümüzü ve öfkemizi entegre etmemize yol açıyor. Doğal olarak bu bizim yaşamımıza bir hafiflik getiriyor ve kendimiz, ilişkilerimiz ve geleceğimiz için daha geniş bir vizyon oluşturmamızda önemli bir etken oluyor.

 

Leonard Orr ve Rebirthing

Nefes Çalışmasını ‘doğum-ölüm döngüsünün çözülmesi’ olarak tanımlıyor. ‘Rebirthing’ adını bu süreçte yaşanma ihtimali olan doğum sürecinin ve travmasının yeniden yaşanması ve entegre edilmesinden alıyor. Bu da doğal olarak derin bir boşalma ve yaşama karşı yeniden kazanılmış bir özgürlük duygusunu beraberinde getiriyor. Ancak bu aşamaya gelmeden önce hayatın daha az dramatik olaylarını entegre etmemiz gerekebilir. Rebirthing – Nefes Çalışması insanların çoğunda yaşanan evrensel bir korkunun, ölüm korkusunun da entegre edilmesini sağlar.

Nefes çalışmaları üzerine yazılan bir çok yazı sadece insanların sorunları ve onları nasıl aştıkları üzerine yazılmıştır. Bu her ne kadar bizler için ilham kaynağı olsa da bu çalışmanın başka bir yönü daha vardır. Yüksek enerji düzeylerini tatmak doğal bir haz duygusu verir. Kısa bir süre için de olsa bizi dünyadan ayıran sınırlar yok olur. Kendimiz ile ilgili ve bu dünyadaki yerimiz ile ilgili daha geniş, daha ruhsal bir gerçeklik algısına gireriz. Bu deneyimin etkisi geçtikten sonra bile o algımız bizimle kalır ve yaşamımızda bize rehberlik eder, ilham verir.Bu belki de Rebirthing Nefes Çalışmasının bize verebileceği en büyük armağandır.

http://sites.google.com/site/breathworksite/Home

Bir Rebirthing Öyküsü

“Rebirthing (yeniden doğuş) benim için inanılmaz bir deneyim oldu. Dört yoğun çalışmadan sonra, hayatım boyunca hissettiğim yalnızlık hissinin travmatik bir doğum deneyiminden kaynaklandığını fark ettim. Annemin suyu geldikten sonra, hastanede sezaryen olmadan önce saatlerce beklemek durumunda kalmış. Anne karnındaki bu ani koşul değişimi, kendimi soğukta ve yapayalnız hissetmeme sebep olmuş. Bir çıkış yolu aramış, ancak bulamamışım.

Rebirthing çalışmalarında bu deneyimi tekrar yaşadım ve sonunda bu travmanın üstesinden geldim. Bu deneyim sayesinde, artık ne kadar derine inersem ineyim, o eski açıklanamaz yalnızlık hissini bulamıyorum. Bunun için de Peter’a ve rebirthing’e müteşekkirim. Bu gerçekten hayatımı değiştiren bir deneyim oldu.”

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Share This