Çay semaverde demlendiğinde mis gibi kokar, buharı ciğerlerinizi doldurur. İçiniz çay çekmeye başlar. Hatırladığım ilk semaver pirinçten, sapsarı, parlak ve sıcak. Ankara, Gaziosmanpaşa’nın yokuşları çıkılıp Papazın Bağında nefes aldığımızda, tüm aile efradının çevresinde buluştuğu semaver.

Çok seviyorum çay içmeyi. Dostlarımla olunca çok keyifli tabii, ama kendi başıma da olsa, seviyorum. Bu yüzden Kalamış’taki evimde yaşadığım on yıl içinde on çelik çaydanlık eskittim. Elimden bırakamadığım kitaplar yüzünden nice çaylar demlendi, suları buharlaştı, çaydanlıklar kora dönüştü ve kitap sayfaları arasından yanık kokusu aldığımda yerimden fırlayarak nice çaydanlığı soğuk su şokuyla kullanılamaz hale getirdim. Kendime ettiğim küfürlerden bıktığımda çay demlemekten vazgeçtim.

Su, gaz, çay ve çaydanlık masrafları bir anda kısıldı tabii, ama çay zevkim de kısıtlandı. Bir çözüm buldum, çayımı porselen çaydanlıkta demleyip, altına küçük mum yakıp yanıma almaya ve kitabımı rahatça okumaya başladım. Kaynamış suyu da termosa dolduruyordum, masrafsız idare edebiliyordum böylece, ama bu da zahmet verdi sonradan.

Elektrikli semaverler de ilgimi çekiyordu ama, tam bir tiryaki olan mimar kuzenim “Çok elektrik yakıyor” deyip gözümü korkuttuğu için bir set sahibi olamadım. Zamanla Earl Grey çay poşeti bağımlısı olup sevgilime katıldım. Kendileri İngiliz olup poşeti bir kaç saniye suya daldırdıktan sonra çıkaran ve kupadaki sarı sıvıya “tea” adını verebilen bir centilmendir. Ben poşeti kupadan çıkarmaya kıyamıyorum, o şöyle bir yüzdürüp çöpe atıyor. Onun bu hafif kullanılmış poşetini kupamda beklettiğimde ise güzelim bergamut tadından ve kokusundan eser kalmadığı için zevk alamıyorum.

Tabii, bergamutlu çay deyince bir de “Early Grey” deyimi var: Erken Gri! Efendim Earl kelimesini görünce “Aman bu benim bildiğim kelime olsa gerek, y harfini yazmamış cahiller” diyen kişinin ülkemize kazandırdığı bir söylem. Aslında bergamut aromalı çayı seven, eski Britanya başbakanlarından Kont Grey’in adıyla anılan çay olup, işte böylece Earl kelimesinin Kont anlamına geldiğini vurgulamış olan bendenizin de bayıldığı çaydır.

Bence tattığım en güzel çay, canım arkadaşım Özgür’ün ta nerelerden yüklenip getirdiği ve kutusunu açtığımda başımı döndüren “Mariage Freres Earl Grey Provence”. Mavi lavanta çiçekleri var çayın içinde! Çayı demlesen bir türlü; demlemesen bir türlü. Demlersem bitecek, demlemezsem mis gibi kokusunu yitirecek. Tabii ki tüm keyfini çıkardım. Tercih ettiğim bir diğer karışım ise Tomurcuk ve bildiğimiz Çaykur’un Filiz çayı. Bunun dışında Didem’in paylaştığı karamelli çay, bir danışanımın Tayland’dan getirdiği is kokulu yeşil çay, gerçek yasemin çayı ve bilumum aromalı çay da var sevdiğim, ama erkenden kalkılmış bir sabahın mahmurluğunda ilk tercihim bergamutlu çay. Bu arada, Vikipedi’den baktım: Bergamut ismi Türkçe “Bey Armudu” sözcüğünün bozularak önce İtalyancaya “Bergamotta” olarak, ardından da Fransızcaya “Bergamote” şeklinde geçmesiyle oluşmuş. Bey armudu bence ayvaya daha çok benziyor, limon ve ayva melezi kocaman bir meyve. Bodrum’da reçelini bulursanız kaçırmayın, çayın yanında tereyağlı kızarmış ekmeğin üzerine çok yakışır beyzadem.

Şubatta yeni eve taşındık. Sanırım kök çakrası dengesiz çalışan ve bir yere tam olarak köklenemeyen taşınmasevergillerden ya da düpedüz taşınma bağımlısı olduk biz. Bu yeni evi çok sevdim, kök çakram da onayladı, mutfağıma ve kendime armağan olarak bir çaydanlık aldım. Yeniden çay demliyorum ve kendi başıma da olsa, ocağın üstünde zehir zıkkım olana kadar içiyorum. İnce belli bardakların kırmızısını aşırı dozda aldığımda bazen karnım ağrıyor, bazen de kafam bulutlanıyor ama, seviyorum meredi. Yakında Caddebostan sahilde semaveriyle köpeğini dolaştıran bir kadına evrilme olasılığım var. Sahilde köpeği olanları çay bahçelerine almadıkları için, semaver projem tüm köpekseverlere duyurulur.

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This