EFT, yüzünüzdeki, bedeninizdeki ve el parmaklarınızın uçlarındaki akupunktur noktalarına hafifçe ve ritmik bir şekilde vurarak yapabildiğiniz bir rahatlama tekniğidir. Bu vuruşları yaparken, kurtulmak istediğiniz olumsuz duyguyu hissetmeniz ve içinizden geldiği gibi sesli bir şekilde dile getirmeniz en iyi sonuçları almanızı sağlar.
Ağrılarda ağrıya dikkatinizi vererek, ağrıyı tarif ederek vurmalısınız. Duygunuz ve bedeninizdeki tüm olumsuz hisler ve ağrılar sona erinceye kadar (his sıfır hissedilinceye kadar) EFT vuruşlarına devam etmelisiniz.
Çoğu zaman, bir olayla ilgili olarak birçok duygu hissedersiniz. Bu duyguların her birini tek tek EFT ile yok etmelisiniz. Teknik böyle işler. Kolaydır, ama bazen azim gerektirir, yarıda bırakmamanız gerekir.

(Aşağıda verdiğim bilgi,oldukça ayrıntılı olsa da, EFT uygulayıcısı olabilmeniz için yeterli değildir, kısaca bilgilendirmek içindir. Lütfen buradaki bilgilere dayanarak kendinize ya da bir başkasına EFT uygulamaları yapmayınız.Vuruşlara başladığınızda bilinçaltına doğrudan inerek yoğun duyguları yüzeye çıkartan EFT ile tüm duygu bileşenlerini bitirinceye kadar tekniği uygulamanız gerekir. Bu uyarıyı dikkate almanızı önemle rica ediyorum.)

EFT uygulamak için en az bir tam günlük eğitim almanız gerekir. Eğitimleri İstanbul’da ya da bulunduğunuz şehirde almak için takvime göz atın ya da bize ulaşın: mutlu@gulcanarpacioglu.com
Aşağıdaki sitelerdeki EFT ile ilgili videolarıma  tıklayarak ulaşabilirsiniz ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:


EFT çok basit bir yöntemdir. Bu basitliğine rağmen, tüm yemek tariflerine benzetilir; her basamağı aynen tanımlandığı gibi uygulamazsanız, istediğiniz sonucu alamazsınız. Bu nedenle aşağıdaki basamakları iyice dikkatle incelemeli ve uygulamalısınız. Aşağıda birçok örnek verilmiştir, yararlanabilirsiniz.

Birçok farklı şekilde EFT yapılabilir ve her birinden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Aşağıda açıkladığımız yöntem, bu tekniğin öncüsü Gary Craig’in Official EFT ya da “Resmi EFT” diye adlandırdığı yöntemdir. Gary Craig’in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.  Videolarda ve eğitimlerimizde anlatılan yöntem ise çok daha sadeleştirilmiş halidir  (Kolay EFT ) ve uyguladığınız zaman hemen sonuç alabilirsiniz.

Klasik EFT (Gary Craig) 

EFT’nin iki temel basamağı vardır: Bunlar, EFT’nin ilk yıllarında ve yakın zamana kadar kullanılan basamakların sadeleştirilmiş halidir.

1. Kurulum (Göğsünüzdeki hassas noktayı ovalayarak kabul cümlesini söyleyin)
a. Duyguya /soruna odaklanma
b. Duygunun yoğunluğunu ölçme (10 üzerinden değerlendirme)
c. Onaylama

2. Vuruş serisi (Duyguyu hissederek, tanımı söyleyerek yüzdeki ve bedendeki noktalara vurun)

Vuruşlar boyunca ise işaret ve orta parmaklarınızın uçlarını kısa, orta şiddette, hissedilir vuruşlar  (tapping) yapmak için kullanacaksınız.

Ana Reçete

1. Kurulum

• Odaklanma
• Ölçme
• Onaylama  “Bu ……(soruna / olumsuz duyguya) …. rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”  (Üç kez söylerken “Hassas nokta” yı ovalayın ya da “Karate Kesme” noktasına vurun)

2. Vuruş serisi

Kaş ucu, göz yanı, göz altı, burun altı, çene, köprücük kemiği, kol altı, başparmak, işaret parmağı, orta parmak, küçük parmak, karate kesme noktası (Bu noktalara vururken “Negatif duygu hissedilir ve  hatırlatıcı tanım” yüksek sesle söylenir)

Başa dönerek yeniden değerlenme

Onaylamayı  “Geriye kalan ……… e rağmen, ……………” diyerek yenileme ve hatırlatıcı tanımı “Geride kalan ……” şekliyle söyleyerek yeni seriyi uygulayın.


Uygulama Ayrıntıları

1. Kurulum

a. Odaklanma

Bu ilk aşama, EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır. Bu aşamada hangi sorun üzerine odaklanacağımızı belirleriz ve dikkatimizi tamamen buna veririz. Bu şekilde sorunu enerji bazında yüzeye çıkarırız ve ardından gelen basamaklar için tam bir hazırlık yapmış oluruz.

Odaklanma ve sorunla iletişim kurma aşaması ne kadar iyi yapılırsa EFT uygulamasından alacağınız başarı da o kadar yüksek olacaktır. İçtenlikle ve tam bir dürüstlükle duyguyu tanımlayın.

Yüksek sesle sorunu belirtin:

“Yükseklikten korkuyorum”
“Çok şişmanım”
“Başım ağrıyor”
“Kendime güvenemiyorum”
“Ölmekten korkuyorum”

b. Ölçme

Bu duygunun ya da rahatsızlığın o andaki yoğunluğunu ölçün.

10 = en yüksek
0 = hiç yok

Eğer ölçemiyorsanız sorunu derinlemesine düşünün, gözünüzün önünde bir film gibi canlandırın ve oluşan duygunun yoğunluğunu “Çok – Orta – Az” gibi bir şekilde değerlendirin. Hiç yapamıyorsanız bu ölçme aşamasını  hassas noktayı ovaladıktan sonra bir kez daha deneyin.

c. Onaylama (Kabul)

Yine bu aşamada, sorunumuzun giderilmesine engel olabilecek koşullar giderilir, çünkü iyileşmeyen birçok sorunumuzun altında şu tatsız gerçek yatabilir: Bir yandan sorunumuzdan kurtulmak isteriz, bir yandan da hiç istemeyiz, çünkü bu sorun sayesinde sağladığımız  yanlış bir  “fayda” vardır.

Örneğin:

• Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bir yandan da tütünden aldıkları “keyiften” mahrum olmak istemezler.

• Zayıflamak  isteyen birçok kişi, duygusal korunma sağlamak ya da gerginliğini yatıştırmak istediğinde gider, buzdolabında ne bulursa atıştırır.

• Hastalıklarının iyileşmesini isteyen bazı insanlar, iyileştiklerinde ilgi odağı olamamaktan korkar, sevgi eksikliği çekeceklerini sanıp tedavilerini engellerler, hatta  yeni rahatsızlıklar çıkarırlar.

• Başarılı olmak isteyen birçok kişi, başarılı olduklarında bunu sürdürememekten, hemen yitirmekten korkarlar,  bu hayal kırıklığını ya da yüksek tempolu çalışma hayatını yaşamaktansa, başarısız olmalarına neden olan her şeye sığınmaya ve mazeret üretmeye devam ederler.

• Çok para elde etmeyi isteyen sayısız insan, bir yandan da paranın mutluluk getirmediğine, dost kaybettirdiğine ve insanın karakterini bozduğuna inanır.

Tanıdık geldi mi? Bu tüm duygusal sorunların %40’ında yer alan gerçek bir olgudur ve EFT uygulamasının işleyebilmesi için ortadan kaldırılması iyi olur.

Bunu yapmak için, “Kurulum” aşamasında aşağıdaki iki basamak uygulanır:

1. Bir yandan göğüsteki “Hassas Nokta” parmak uçlarıyla ovalanırken (ya da eldeki “Karate Kesme” noktasına sürekli vurulurken)
2. Diğer yandan onaylama cümlesi üç kez inanılarak ve yüksek sesle tekrarlanır.

Onaylamalar/ Olumlamalar

Bu ______________________’ime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.

Buradaki boşluğu iyice ayrıntılı bir şekilde tanımladığımız sorun ile dolduruyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse:

• Bu yükseklik korkuma rağmen,  kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Her gece gördüğüm berbat kabuslara rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• İşimi kaybetmem nedeniyle yaşadığım gelecek ile ilgili endişelerime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Bu sevgiyi ve ilgiyi hak etmememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Bu keskin bel ağrılarıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Anne ve babama duyduğum öfkeye rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Sevgilimin beni terk etmesi nedeniyle yaşadığım bunalıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Eşimin hastalanmasından ötürü kendimi suçlu hissetmeme rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Değişmek istemememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Kızgınlığımı sürdürmek istememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Alkol bağımlılığımdan kurtulmak istemememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Kendimi çirkin bulmama rağmen, kendimi seviyorum ve tamamen ve derinden kabul ediyorum.
• Yanlış yapmaktan çok korkmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden, yargısızca kabul ediyorum.

Bu örnekler çoğaltılabilir.Bu olumlama cümlelerini söylerken

• İnanmasanız da söyleyin, inanmanız gerekmez
• İnanarak ve vurgulayarak söylerseniz daha iyidir
• Yüksek sesle  söylerseniz daha iyidir
• Bulunduğunuz ortam uygun değilse alçak sesle mırıldanın ya da içinizden söyleyin

Hassas Nokta

Bedenimizin üst kısmında, göğüs ortalarında iki “Hassas Nokta” vardır. Burası biraz ovalandığında hassasiyet, hatta hafif acı hissedilir, çünkü lenf tıkanıklıklarının oluştuğu yerdir. Yerleri tam olarak bulabilmek için; kaburgalarınızın ortasındaki kemiğin üst ucu “U” şeklindedir, bunu bulduktan sonra  7-8 cm aşağıya ve oradan da yine 7-8 cm sağa veya sola gidildiğinde her göğsün üzerindeki hassas noktayı bulabilirsiniz.

Bu noktalar ovalanacağı için,  herhangi bir nedenle kullanamıyorsanız, (ameliyat vb) ellerdeki  “Karate Kesme” noktalarına kısa vuruşlar yaparak da olumlamaları tekrarlayabilirsiniz. Yine de deneyimler göğüsteki hassas noktaların kullanılmasının daha etkili olduğunu göstermektedir.

2. Vuruş Serisi

Vuruş yaparken iki elinizin de parmak uçlarını kullanabilirsiniz. Yazı yazarken kullandığınız eli kullanmanız daha kolaydır. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı birleştirin ve sağlam bir şekilde, fakat acıtmadan orta  şiddette vurun. Zaten bu noktalar nispeten daha hassastır. Fazla güçlü vurduğunuzda aşırı acıtabilir ya da çürümelere, morarmalara neden olabilirsiniz.

Her noktaya yaklaşık yedi kez vurmanız önerilir. Başka birine uygulama yaparken içinizden sayabilirsiniz. Kendinize vururken bir yandan “Hatırlatıcı tanım” tekrarlayacağınız için, kaç kez vurduğunuzu sayamazsınız. Bunun yerine,  üç kez hatırlatıcı tanımı söylediğinizde diğer noktaya geçebilirsiniz.
Yani 5-9 arası vuruş sayısı yeterlidir.

Hatırlatıcı tanım  : Onaylama cümlesinde belirttiğiniz sorunun birkaç sözcükle özetlenmiş halidir ve vuruşlar sırasında yüksek sesle tekrarlanmalıdır. Böylelikle odaklanmanın sürdürülmesi sağlanır. Bulunduğunuz ortam nedeniyle yüksek sesle söyleyemeyecekseniz, mırıldanın ya da içinizden sürekli tekrarlayın.

Sorunu aynı sözcüklerle özetlemeye özen gösterin.

Örnekler:

*** Onaylama cümlesi:
“Başarısızlıktan korkmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

Hatırlatıcı tanım:
“Bu başarısızlık korkusu”

*** Onaylama cümlesi:
“Babama karşı duyduğum öfkeye rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

Hatırlatıcı tanım:
“Bu babama karşı öfke”

Vuruş Noktaları

Kaş ucu : Kaşın başladığı, altındaki kemiğin burun ile birleştiği nokta

Göz yanı : Gözün dış köşesindeki kemiğin üzerindeki nokta

Göz altı : Tam karşıya bakarken gözbebeğinin iki buçuk santim altındaki kemiğin üzerindeki nokta

Burun altı : Burnun hemen altındaki, dudak üstünde orta nokta

Çene: Çenenin alt sınırı ile alt dudağın ortasındaki nokta

Köprücük Kemiği : Köprücük kemiği ile ilk kaburganın göğüs kemiği ile birleştiği nokta, tam olarak göğsün ortasındaki kemiğin üst bölümündeki “U” şeklindeki boşluktan aşağı iki-üç santim kadar inip sağa/sola iki-üç santim gidince bulduğunuz nokta) Bu nokta kemik üzerindedir. Kravat takıyor olsaydınız, kravatınızın iki ucu yaklaşık bu noktalara rastlardı.

Kol altı : Koltuk altında, biraz aşağıda bulunan nokta (Erkeklerde meme ucu hizasında, kadınlarda ise sutyenin kol altına dönen bölümünün ortasında bulunan nokta)

(Parmakların hepsinde, avcunuzu yere tuttuğunuzda, tırnağın size bakan tarafında bulunan kenarındaki nokta)

Başparmak tırnağı köşesi

İşaret parmağı tırnağı köşesi

Orta parmak tırnağı köşesi

Küçük parmak tırnağı köşesi

Karate kesme noktası : Bilek kemiği ile küçük parmağın dibi arasında, elin etli kısmında tam ortadaki nokta. (Karate kesme hareketi yaparken kullanılan yerin ortasında)

Duyguların yoğunluğunu yeniden değerlendirin.

Bu adımda inişler veya çıkışlar yaşanabilir. Yeniden ilk vuruş serisi ile devam edin. Her sefer onaylama cümlesine “Geriye kalan” diye ekleyin:

“Babama karşı duyduğum geriye kalan öfkeme rağmen, ……..”
“Geriye kalan pişmanlığıma rağmen, ……..”
“Hala biraz uçak korkusu duymama rağmen, …….”

Sonuçlar

Amaç değerlendirmenin “Sıfır” ile tamamlanmasıdır. Sonuç bazen aynı gün alınır, bazen de ısrarlı bir şekilde çalışma ile bir hafta ya da bir ayda alınabilir. Tekrar etmek çalışmanın temelini oluşturur.  Üşenmeden, sıkılmadan tekrarlayın, sebat edin.

Bir sorunun yoğunluğunun azalarak “idare edilebilir”,  “dayanılabilir”, “bir süre daha tahammül edilebilir” hale dönüşmesi de yararlı ve önemli bir gelişmedir, ama tamamen yok edilmesi mümkün ise, neden edilmesin?


Genelleme Etkisi:

Göreceksiniz ki, siz EFT ile bazı sorunlarınızı ortadan kaldırdıkça, üzerinde çalışmanız gereken diğer sorunların bazıları da kendiliğinden yok olacaktır. Bu  EFT terminolojisinde “Genelleme Etkisi” olarak adlandırılır.

Apex (Doruk) Etkisi:

Bazen EFT uygulandığında  sorunundan tümüyle kurtulan kişiler bu sorunu kendilerinin hiç yaşamadığını, hiç hatırlamadıklarını ya da sorunun kendiliğinden çözüldüğünü iddia edebilirler. Bu nedenle her vuruş serisinden sonra “ölçüm” yaparak  azalmayı hatırlamaları, adım adım bu sorundan kurtulmalarını izlemeleri ve yeni durumu kabullenmeleri sağlanır.

Yan Etkiler

EFT tamamen güvenli bir yöntemdir, yan etki olarak bir “zarar” görmeniz mümkün değildir (Uygulayan kişi acımasızca vurup yüzünüzü gözünüzü morartmadıysa!!). Bununla birlikte her enerji çalışması esnasında ve sonrasında olabileceği gibi, kısa bir uyum süreci yaşanabilir. Bu süreç boyunca izlenebilen birkaç tepki şunlardır:

• Yoğun bir şekilde esneme ve uyuma
• Uyuşukluk
• Gözlerin yaşarması, bazen ağlama
• İç geçirme, geğirme, karın guruldaması, gaz çıkarma vb.

Bol su içmek her zaman yarar sağlayacak ve toksinlerin atılmasına yardım edecektir. Her seanstan sonra bir bardak su içilmesi önerilir.

Gülcan Arpacıoğlu 

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This