Patlıcanlı pilav ve sevgili Sunar

Reiki ve patlıcanlı pilav

 

Yıllar önceydi. Fenerbahçe’de, Reiki öğretmeye başladığım erguvanlı evimde telefon çaldı ve bir kadının büyülü sesi, içtenliği ve dostluğu ile tanıştım. Ne konuştuğumuzu hatırlamıyorum ama, sanki her hayatta tekrar kavuştuğum biri gibiydi, o hissi hatırlıyorum! Reiki öğrenmek istiyordu. Ankara’da yaşıyordu. Bir gün kapı çaldı ve dünya ile ilişkisi sevgi, muhabbet ve delilik olan Sunar içeri girdi.

O Reiki’ye vuruldu, biz de ona. Bir yıl sonra, Sunar gibi Reiki öğretmeni olmak isteyen Ankaralı canım dostlarım İzel ve Tülin ile birlikte altı haftasonu üşenmeden İstanbul’a geldiler ve sevginin Reiki ile birleşmesinin nasıl hoşgörüler, güzellikler, arkadaşlıklar yaratabildiğini gördük. Çoğunluğumuz Reiki’den kaytarıp atıştırmaktan yanaydı, o başka.

Sonra Çeşmealtı, İzmir’de buluştuk, 2006 yazıydı. Sunar yazlık tuttuğumuz eve geldi, balıklı iki servis tabağı ile, ev hediyesi. “Balık, ahtapot falan yerken beni hatırlarsın” dedi. Vejetaryendim ama olsun!

Birkaç hafta önce, gazetecilik yıllarından derlediği yazılarını, bana sorarsanız yemek tarifli hatıra defterini bana yolladı. “Soğan Öldü, Yaşasın Yemek”. Bilmezsiniz belki ama, ben yemek yapmayı severim. Aldım elime kitabı…
Bırakamadım. Sunar’ın sesi kulağımda, her işi kolayca yapıveren ellerini izleyerek, neşesine ve hüznüne kapılarak okudum. Bir çırpıda degil, sindire sindire okudum.

Aşermek hamileliğe özgü degil, menopozda da oluyor. Ben Sunar’ın annesinin patlıcanlı o…u pilavına aşerdim, ilk onu pişirdim. Çok güzel oldu!
Bu kitabı yemek yapmayı sevenler okumalı; hele deniz mahsülleri seviyorsanız, yaratıcı ve kolay tarifler arıyorsanız, kitabınızı zeytinyağına ya da tereyağına bulayacağınızdan eminim.

Reiki bana ne kazandırdı? Ooofff… Nereden başlasam? Öncelikle rahatlık, huzur, enerji, sağlık, dinçlik, gençlik… Sonracığıma dostluk, sevgi, harika ilişkiler, hala açılmaya devam eden bir yürek… Yaşamımı sürdürebilmek için gelir… Matematik kafamı darmadağın eden, düşüncelerimi özgürleştiren bakış… Şefkat, kendimi ve insanları tanımak için sağlam bir yol, yaşamlara dokunma olanağı…Sevgi.

Biraz da kilo!

Sevgiyle, Reiki ile, patlıcanlı pilavla kalın 🙂
Gülcan

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This