Herkes artık biliyor! Reiki diye birşey var, gidip öğreniliyor, insana iyi geliyor.  Kimi hala reddediyor, Reiki yapanları şaşkınlıkla veya acıyarak izliyor; kimi araştırmaları ve Reiki yapılan hastanelerdeki uygulamaları izliyor, yakınlarına yardım ediyor, kimi evde ya da ofiste zaman buldukça ellerini bedenine koyuyor ve rahatlıyor, canlanıyor.  Reiki ilginç bir olgu. Doğanın, evrenin  bize sunduğu en güzel armağanlardan biri.

Ben Reiki’yi Anadolu’daki “el alma, el verme” ya da “ocak olma” diye adlandırılan şifa geleneklerinin Japon versiyonu olarak tanımlıyorum. Elle enerji aktarmak ve bedenin iyileşme yetisini harekete geçirmek binlerce yıldır birçok kültürde var, ama çağımızda modern tıbbın herşey için tek çare olduğu kanısı yerleştiği için ihmal ettiğimiz, hatta unuttuğumuz bir olgu.  Oysa hekimler, tıbbın herşey için tek çare olduğu kanısında değiller. ABD ve İngiltere’deki hastanelerde tıbbi tedavinin yanısıra Reiki desteği sağlanması da bunun bir kanıtı. NCCAM (National Council for Complementary and Alternative Medicine) kurulu Reiki’nin herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmadığı için hastanelerde kullanımını onaylıyor, ABD’deki hastanelerin %15’inde Reiki uygulanıyor.

 

Reiki tıp değil, teşhis ve tedavi için prosedürleri yok. Tıbbın yerini tutmuyor. Genelde tedavileri desteklemek, ilaçların yan etkilerini azaltmak ya da gidermek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, canlanmak, rahatlamak ve güçlenmek için Reiki öneriliyor. Reiki her yerde, her zaman uygulanabiliyor. Öğrenmesi de uygulaması da çok kolay. Bir tam gün süren eğitim alıyorsunuz ve bu enerji size aktarılıyor, sizinle bağlantısı sağlanıyor. Sonra hayat boyunca bir “şifacı” ya da Reiki aktarıcısı haline geliyorsunuz. Hiçbir çaba göstermeden, odaklanmadan, imgeleme vb yapmadan, ellerinizi bedeninize koyuyorsunuz, Reiki kendiliğinden akıyor.

İşyerindeki stresleri ve yorgunlukları gidermek için olduğu kadar, aile içinde de Reiki çok faydalı. Tamamen güvenli olduğu için, bebek bekleyenler, bebekler, çocuklar, anne babalar, yaşları ilerlemiş büyükler, hatta evcil hayvanlar ve bitkiler için Reiki yarar sağlıyor. Çok sevdiğim Reiki öğrencilerim ve arkadaşlarım Fatma ve Fatih, dokuz yıldır çocuk sahibi olamamışlardı, yoğun  tedavi sonrası moralleri bozuktu. Reiki’ye başladıklarında çok düzenli olarak uyguladılar, grup çalışmalarından yararlandılar ve kısa süre sonra anne baba oldular. Reiki’nin rahatlatıcı etkisinin ve hormonal dengenin sağlanmasının sonucu olduğu kanısına varıldı. Hamilelik boyunca Reiki uygulamak, hem bağışıklık sistemine iyi geliyor, hem de korkuları, endişeleri gideriyor. Bebeğin gelişimine faydalı olduğunu da birçok kez izledik. Bir öğrencim üç kez üst üste aynı genetik problem yüzünden dördüncü ayında hamileliğini sonlandırmıştı. Bana geldiğinde dördüncü kez hamile kalmıştı ve sinirleri öyle yıpranmıştı ki, sürekli ağlıyordu. İki aylık bebeğin akıbetinin diğerlerine benzeyeceğinden korkuyordu; hekimler hamile kalmaması gerektiğini, bebeğin sağlıklı olmasının mümkün olmadığını söylemişlerdi. Korkularını giderdik, kendisini Reiki ikinci dereceye uyumladık. Her gün düzenli olarak hem kendisine hem de bebeğe Reiki uyguladı ve belki de bir mucize gerçekleşti: sapasağlam bir bebeği oldu.  Şimdi sekiz yaşında. Tabii, erken test yapılamadığı için hiçbir zaman bilemeyiz, çocuk zaten sağlıklı mıydı, yoksa Reiki sayesinde mi sağlıklı oldu; ama hekimlerin olasılıkları üzerinden bunun çok küçük bir olasılık olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte genetik hastalıkları iyileştirmek çok zor,   “Reiki iyileştirir” mesajı vermek yanlış olur. Denemek yararlı.

Öte yandan, Reiki genelde acil ve akut durumlarda hemen etkili olabilen, kronik hastalıklarda daha uzun süre ve sık uygulama gerektiren bir destek. Bebeklerin gaz ağrılarından, pişiklerinden tutun da, süt verirken memebaşında oluşan sorunlara; aybaşı ağrılarından kas tutulmalarına, ufak tefek kazalardan, nezle ve benzeri solunum yolları problemlerine kadar birçok durumda etkili. Hele yeni doğan bebekler için gece kalkan anne ve babalara süper enerji desteği sağlıyor. Az uyku ile idare etmek zorundaysanız, Reiki uygulayın. Çocukların uykuya dalmakta yaşadıkları sorunları için de Reiki öneriyoruz tabii, ama bir ek önerim daha var. Eğer mümkünse, zifiri karanlıkta uyuyun. Melatonin, canlanmamızı sağlayan hormon,  geceleyin ve tam karanlıkta ve uykudayken üretiliyor. Tüm yaşam kalitenizi artırmak için iyi bir yol. Erken yatmak, erken kalkmak ve sabahleyin önce gün ışığı ile gözlerinizi yıkadıktan sonra tuvaletin lambasını açmak zihninizde rahatlama yaratıyor, gözlerin acımasını engelliyor.

Bebeklere Reiki uygularken, bebek sağlıklı ise çok kısa süreyle enerji vermeniz yetiyor. Çoğunlukla kucağınıza almanız, ya da uyurken yanına uzanarak elinizi koymanızla aktarabiliyorsunuz. Çok fazla enerji verdiğinizde uyanırsa şaşırmayın, uykusunu ve gereken enerjiyi almış olacaktır, kendinize ayırdığınız zamandan çalacaktır!

Düşme, yaralanma, küçük kanamalar gibi akut durumlarda Reiki kısa süreli uygulama ile iyi sonuç verse de, bu enerjiden en iyi sonucu alabilmeniz için düzenli ve uzun süreli uygulama gerekiyor. Kronik ya da ağır hastalıklarda Reiki’yi hem hastanın, hem de hasta yakınlarının öğrenmesi çok iyi sonuçlar veriyor. Aslında bu dokunma bir yandan ilişkileri, sevgiyi güçlendiriyor, yakınlaşma sağlıyor. Bence bu bile şifa için çok önemli. Olumlu ortam, sevdiği kişiler hastanın endorfinlerinin ortaya çıkmasını, bağışıklık sisteminin toparlanmasını sağlıyor.

Çocukların Reiki öğrenmesi ise, birçok başka yarara neden oluyor:  enerjileri dengeleniyor, daha neşeli oluyorlar, birbirlerine ya da hayvanlara yardım edebiliyorlar, anne ve babalarına Reiki verebiliyorlar, özgüvenleri ve şefkat duyguları gelişiyor.  Acıyı kaçılacak birşey değil, yardım edebilecekleri bir şey olarak algılamaya başlıyorlar. Bence “Günümüzün çocukları bencil” diye birşey yok, yeterince örnek olmayan, şefkati uygulamalı olarak gösteremeyen anababalar var. Ayrıca Reiki derslerde başarıyı bile artırabiliyor, çünkü daha rahat ve zihinleri açık oluyorlar. Çok sabırlı oldukları söylenemez, ama olsun, azı bile iyi geliyor!

Sağlam bir kişinin günde bir saat kadar tüm bedenine ellerini koyması, zihnini rahat bırakması ve bu şekilde kendine zaman ayırması çok güzel bir şey. Bir yandan dinçleşiyor insan, bir yandan rahatlıyor. Özetle, Reiki öğrenip düzenli uyguladığınızda:
• Zihniniz durulur ve rahatlar, stresleriniz azalır
• Bedeniniz canlanır, dinçleşir, genç kalır
• Bağışıklık sisteminiz güçlenir
• Yaşam gücünüz artar
• Bedeninizin iyileşme yeteneği uyarılır
• Hastalıklardan kolayca ve hızla iyileşebilirsiniz
• Uyku, adet  ve diğer düzenleriniz sağlanır.

Hepinize enerjik, canlı, mutlu ve çok sağlıklı günler diliyorum. (Reiki eğitimleri için tıklayın!)

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This