Yeni yılın ilk günü, kendimle ilgili birçok derin düşünceye yelken açmam gerekti: Sözlerine çok değer verdiğim bir dostum, geçmişimde bıraktığım ve çözümlemeyi unuttuğum (belki de ötelediğim) anılarımı hatırlattı bana. Hazır tatil gibi boş zaman da yakalamışken, geçmişi algılama ve yorumlama yöntemlerimi gözden geçirmeye başladım.

Bunu çok sık yaptığımı söyleyemem; çünkü hep geçmişi bırakmayı, geçmişin geçmişte kaldığını kabul etmeyi, şu andaki gerçekliğe odaklanmayı becermeye çalışıyorum. Yaptığım bir teste göre, kişiliğim de bugün ve gelecek odaklıymış zaten.

Ben ancak çok güldüğüm zamanları kolay hatırlarım. Olumsuz geçmişi yorumlarken çok dert edemem, almam gereken derslere önem veremem her nedense. “Olan olmuştur, çözüme odaklanalım”, derim. Başarılarımı da unuturum, zorluklar ile  başa çıkma yöntemlerimi unuttum zannederim. Oysa bilinçaltımız böyle yapmaz, bugünü geçmişin süzgeçlerinden geçirerek algılar ve yorumlar, her an geçmişten yararlanır, “geçmişe istinaden” çözüm bulur, önlem alır. Bilmesine biliyorum da, ah şu farkındalık… Her an kaçmasan olmaz mı?

Madem yelken açmıştım geçmişin koyu mavi sularına, bari şu anılarımı temizleyeyim dedim, eh, tabii ki malum enerji yöntemlerimi kullandım. Birçok çözümleme geldi ardından. Rahatladım, temizlendim, yeniliklere hazır hale geldim. Fark ettim ki, geçmişimi sevebilirim, geçmişimden  yararlanabilirim ve yine de şimdiki anda yaşamayı başarabilirim.

Şimdi 2008′e teşekkür etmeyi akıl edebiliyorum! Çok güzel şeyler öğrendim geçen yıl. Yeni dostlar edindim, başardım, sabretmeyi becerdim. Kendimi biraz daha tanıdım. 2008 ‘de dünyamı paylaşan, benim için emek, para ve zaman harcayan, beni düşünen, bana güvenen, paylaşan, iyi dileklerine beni de ekleyen herkese teşekkür ediyorum. Beni eleştiren, bana yol gösteren, acı da olsa ders veren ve aklımı başıma getiren herkese teşekkür ediyorum. Aileme, arkadaşlarıma, beni her halimle seven köpeğim Peanut’a ve bize minik bir sarman kedicik yollayan yüce ışığa çok teşekkür ederim. 2008 sen güzel bir yıldın, ben yılmadım.

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This