rainbow

Mission Hastanesi 2007’de bütünleştirici sağlık departmanını hizmete açtığında, hemşireler ve yöneticiler programın nasıl algılanacağını, kabul görüp görmeyeceğini bilmiyorlardı. Aslında Şifalandırıcı Dokunuş ve Reiki gibi enerji çalışmalarının hastanelerde yaygın olduğu bir zamandı.

”Başlarda bu akıma karşı bir direnç vardı.” diyor hemşire ve bu yeni departmanın yöneticisi Lourdes Lorenz.  ” Ama sonra doktorlar, tamamlayıcı terapi kullanan hemşirelerin hastaları daha fazla rahatlattığını ve streslerini aldıklarını gördü.”

Lorenz 33 yıllık hemşire. Aynı zamanda Asheville’de bulunan Uluslararası Bütünleyici Sağlık Kuruluşu’nun başında bulunuyor. Lorenz Mission Hastanesi’nde yatılı ve yatılı olmayan hastalar için olan bir program başlattı. Bu program hemşireleri tamamlayıcı terapi olarak geçen çalışmalarla eğitti. Bu tamamlayıcı çalışmalar, Şifa Dokunuşu, aromaterapi, masaj, nefes terapisi, akupresur ve rehber görüntülerdi.

Şifa Dokunuşu uygulayıcının ellerini kalp odaklı ve niyet ederek kullandığı şifalandırıcı enerji çalışması diye açıklıyor Lorenz.  Bu şifalandırıcı enerji şifalanmasının başka bir formu da Reiki. Reiki 1920’lerin başında bir Japon  tarafından keşfedilmiştir.

Lorenz ayrıca şöyle belirtiyor ” Kanser bölümünde bulunan hemşireler Reikiyi kullanıyorlar. Doktorlar bu durumdan memnun çünkü hastaları fazla meditasyona gerek kalmadan sakinleştirip, rahatlaıyorlar.”

Onaylı göğüs kanseri merkezi olan Mission Hastanesi, yatılı olan olmayan tüm hastalar için tamamlayıcı terapilerin gerekli olduğunu da ekliyor. 2 yıl önce ‘enerji çalışmaları mucizeye döndüğünde ve insanlar buna inandıklarında bu kafamı karıştırıyor’ diyen bir hemşire çalışmalardan sonra Lorenz’e gidip ‘Önce anlamamışım, hala yapıyorum ancak bu dersi yine almak istiyorum’ demiş.

Bir çok insanın ‘Ben şifacıyım, ben özelim’ diye bu alana girdiğini söylüyor Lorenz. Ama eğer Şifa dokunuşu, Reiki gibi çalışmalar hastalara iyi geliyorsa ve onları daha iyi hissettiriyorsa neden olmasın diye düşünüyor.

Bu tamamlayıcı terapiy için görülen  başka engelse, hemşirelik görev bazlı bir iş. ‘Düşündüğün tek şey hastayla ilgilenmek, süreçle ve nasıl olacağıyla ilgili odağın yok’ diyor Lorenz.

Şöyle bir sonuç çıkmış ortaya, hemşireler daha mutlu olunca hastalarda daha az medikal hata yapılmış. Mission Hastanesinden önceki yıllarda da çalışan Lorenz stres giderici eğitimin gereklilik olduğunu söylüyor. Radyasyon ve infusion terapi hastalarına Şifa Dokunuşu’nu sağlayan Mission Hastanesi Kanser Merkezinde Linda Nall hemşire olarak çalışıyor. Nall, amacın stresli geçen sürece karşı, hastalara kendilerini iyileştirebilecekleri ve rahatlayabilecekleri aynı zamanda evde uygulayabilecekleri bir kaç araç öğretmek olduğunu söylüyor.

Hastaların çoğunlukla hissettikleri acının, uykusuzluklarının azaldığını ve daha iyi hissettiklerini  belirtiyor Nall. Aileler de daha iyi hisseden yakınlarını görünce mutlu oluyorlarmış. Genelde hastlarının tedavi sonunda Nall için şöyle bir cümlesi oluyormuş ‘ Bu süreci siz olmadan nasıl atlatırdım bilmiyorum’.  Şunu ekliyor Nall ‘Biz hastalara kendilerini iyileştirebilmelerine yardım ediyoruz.’

Jennifer Dale, Asheville Reiki Bağlantılarının kurucusu ve başkanı, Reiki ile ilgili şunu söylüyor : ‘ Skeptizmi seviyorum çünkü insanların inanç sistemlerini sorgulamasını sağlıyor.’

Ne zaman hasta sandalyeye Reiki için otursa, ve eller omzuna dokunsa, dakikalar içinde rahatlamaya başlıyorlar.

Ruth Ann Hoffman Şifa dokunuşu programında eğitime katılan emekli bir hemşire. Hoffman, 1982’de enerji tıbbıyla ilgilenmeye başlamış. Önce bütün hemşirelerin ve hastaların önyargılı olabildiğini veya direk sorgusuz kabul ettiklerini söylüyor. Ancak bir süre sonra sonuçları gören hemşirlerin ilgisinin arttığını belirtiyor.

Hemşireler enerji çalışmalarının nasıl yararlı olduğunu ve hastalara yardım ettiğini özellikle gerçekten o süreçte ölüyor olan hastalarda deneyimlediler.  ‘Derin bir kaygı var değişim ve dönüşümle ilgili. Bu yüzden Şifa Dokunuşu programında özellikle bununla ilgili bir teknik var. Bir hasta komadaysa bile, sakinleşiyorlar, nefes alış verişleri düzelilyor’ diyor Hoffman.

Rusti Willis ağır kronik depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve kaygı bozukluğu yaşamış yıllarca.  ” Bende her türlü şeyi denediler daha iyi hissedebilmem için”. Reiki şifacısı Chris Rinaldiyle karşılaşınca, alternatif metodları denemek istemiş. Çünkü kullandığı bir sürü ilaçtan kurtulmak istemiş. Reiki kaygısını azaltmış ve depresyonunu %80 kontrol altına almasını sağlamış. Reiki vücudunu rahatlatmış. ‘ Şimdi ne söyleyeceğimi ve ne yapacağımı düşünebiliyorum. Bunun yanında stresli durumlarda nasıl tepki vereceğimi de düşünebiliyorum. Bu aldığım ilaçlardan çok farklı bir durum.’ diyor.

Kayıtlı hemşire ve Usui Reiki uygulayıcısı Donna Stetser bir çok insanın Reiki ile ilgili pozitif bir şeyler olduğunu hissettiklerini söylüyor.  Bazı hastanelerde, operasyon öncesi ve sonrası Reiki kullanımıyla acının azaldığını da ekliyor. Eğer bir hasta Reiki ve bitkisel yöntemler kullanmak istiyorsa sadece doktora böyle söylemesi yetiyor. Hemşire de oldukları için hastane sistemine alışkın Reiki uygulayıcısıyla tedaviye devam ediliyor. Hemşirelerin bu anlamda Batı tıbbıyla geleneksel çalışmaların arasında köprü olduğunu ve bunun insanlara iyi geldiğini de ekliyor.

Yıllar önce enerji çalışmalarının bir adı yokmuş. Doktor hasta için ne yapılması gerekiyorsa yapılsın dermiş. Bir kaç saat sonra da hasta ölürse bilimsel kanıtı olmayan ama deneyimlenen sonuçlar kalırmış. Şifa Dokunşu ve Reiki şu anda anaakım olan tıbbı bütünleyen bir konuma geldi. Uygulayıcılar daha çok insana ulaşmak istiyor. Çünkü şifa deneyimi yaşayabilirler diyor Dale.

Bu arada Nall ekliyor: Ne zaman hastalar ilaç kullanmadan pozitif bir geri dönüşte bulunsa veya rahatladıklarını söylese, bana göre gerçek başarı hikayesidir bu. ”

Çeviri: Irmak İşci

Kaynak:
https://mountainx.com/living/energy-therapies-complement-mainstream-medicine-in-asheville/

 

 

 

Mutluluk Bültenine ve YouTube kanalıma abone olun!

Bize katılın, tüm etkinliklerden, eğitimlerden ve yeniliklerden haberdar olun.
YouTube kanalım: Gülcan Arpacıoğlu ile Mutluluk Kolay
Ayrıca mutlulukkolay.com yayında

Başarıyla abone oldunuz!

Mutluluk Bültenine üye olun

Mutluluk Kolay tekniği ile tüm streslerinizden kurtulun 

İlham verici gerçek hikayeler okuyun

Eğitim fırsatlarını kaçırmayın

 

Siz de Mutluluk Bülteninden yararlanan binlerce kişiden biri olun!

Tebrikler! Mutluluk Bültenine kayıt oldunuz

Share This